הכנות אחרונות לקראת הגאולה
 
"שְׂאִי סָבִיב עֵינַיִךְ וּרְאִי כֻּלָּם נִקְבְּצוּ בָאוּ לָךְ"

"שְׂאִי סָבִיב עֵינַיִךְ וּרְאִי כֻּלָּם נִקְבְּצוּ בָאוּ לָךְ"

ביום שלישי 15.12.2020 נר שישי של חג חנוכה וערב ראש חודש טבת שבא עלינו לטובה. התבשרנו בשורה מדהימה, על קיבוץ גלויות של 250 ביני ובנות שבט מנשה שגלו בגלות אשור, והם נמנים עם עשרת השבטים האבודים. שכידוע לארץ ישראל נכנסו רק שניים וחצי השבטים "ראובן, גד וחצי שבט מנשה" . וכל עשרת השבטים הוגלו כפי שכתוב בספר מלכים ב' יז: "בִּשְׁנַת הַתְּשִׁיעִית לְהוֹשֵׁעַ לָכַד מֶלֶךְ אַשּׁוּר אֶת שֹׁמְרוֹן וַיֶּגֶל אֶת יִשְׂרָאֵל אַשּׁוּרָה וַיֹּשֶׁב אֹתָם בַּחְלַח וּבְחָבוֹר נְהַר גּוֹזָן וְעָרֵי מָדָי". אז לאן הוגלו עשרת השבטים?

המקור המפורסם ביותר אודות הימצאותם של הגולים מעשרת השבטים, מתייחס לדברי המדרשים והתלמוד הירושלמי שבהם נאמר שהגולים הוגלו אל מעבר לנהר הסמבטיון, מעבר להרי החושך. "לשלוש גלויות גלו ישראל: אחת לפנים מנהר סמבטיון, ואחת לדפני של אנטוכיה, ואחת שירד עליהם הענן וכיסה אותם". האגדה מספרת שנהר הסמבטיון (שהוא שיבוש של "סבטיון" מלשון שבת) גועש במשך ששת ימי החול בשבוע ובשבת נח מזעפו, ולכן אנשי עשרת השבטים השומרים שבת מנועים מלעבור אותו ולחזור, בגלל חילול  השבת הכרוך בכך. ולכן בני עשרת השבטים מצויים במלכוד שכן כאשר הנהר נח ביום השבת אין הם חוצים אותו מפאת חילול השבת".

"נִקְבְּצוּ"=בגימטריה=248 כמניין רמ"ח אברים  ובפועל עלו 250 איש. מה שבא לרמז לנו, שרק כאשר יתקבצו כל 12 השבטים שהם כבחינת אברים נוכל לזכות בגאולה השלמה ואין הגאולה יכולה להיות שלמה בלעדי עשרת השבטים שהם בחינת "הלב" כמו שהגוף לא יכול התקיים בלעדי האברים החיוניים. כך גם עם ישראל שכולנו ערבים זה לזה, לא נוכל  לזכות לגאולה השלמה אם לא נגיע לשלמות העם. 

יהי רצון שבזכות חג החנוכה והאור הנמשך מחג זה, נזכה כולנו לגאולה השלמה ואורו של משיח יזרח עלינו ונראה עין בעין ישועות גדולות. וסגולה היא מלפניו לבקש בקשה אחת בשביל מישהו אחר ובקשה אחת עבורנו. תתעדו את התאריך על דף נייר ותזכו לראות בשנה הבאה איך כל בקשותיכם מתמלאות במלואן.

שבת שלום וראש חודש מבורך לכל עם ישראל בארץ ובעולם, ושנזכה לגאולת עם ישראל ברחמים.

השאר תגובה