הכנות אחרונות לקראת הגאולה
 
חדשות  וואלה:  המדע מאשר: הסיפור המקראי על סדום ועמורה הוא אמיתי ומדויק

חדשות וואלה: המדע מאשר: הסיפור המקראי על סדום ועמורה הוא אמיתי ומדויק

 

אסור לפספס- חדשות וואלה:

אחת הערים המקראיות המפורסמות ביותר, סדום, מוזכרת בספר בראשית כמי שנחרבה לחלוטין בידי אלוהים בעקבות תרבות החטאים שרווחה בה ובעיר אחרת – עמורה. חוקרים מאשרים כעת שהסיפור המקראי מדויק – וכי "אש וגופרית" שהגיעו מהשמיים הובילו להשמדתם

 

חוקרי תנ"ך, היסטוריונים וארכיאולוגים רבים חלוקים בדעתם עד היום האם העיר המקראית סדום הייתה עיר של ממש או שמא מדובר באגדה ואם אכן הייתה קיימת – היכן שכנה ומה הייתה הסיבה המדעית לכך שעיר שלמה נמחקה ברגע אחד מעל פני האדמה? על פי המקור המקראי, העיר סדום – ושכנתה עמורה – הושמדו בידי אלוהים בגלל חטאי התושבים במקום. ב-2015 ממצאים ארכאולוגיים שנמצאו בתל אל-חמאם שבדרום בקעת הירדן הצביעו על כך ש"העיר האבודה" מתקופת הברונזה (האלף השלישי לפנה"ס) ככל הנראה לא נחרבה לחלוטין. צוות החפירות, בראשות פרופסור סטיב קולינס, חשף הריסות שאותן הוא מאמין שניתן לשייך לסדום. כעת, חוקרים נוספים טוענים כי הממצאים מוכיחים כי הסיפור המקראי על הדרך שבה נמחקה העיר מעל פני האדמה נכון ומדויק וש"הגופרית והאש" שה' המטיר על העיר הגיע למעשה מפיצוץ מסיבי של אסטרואיד בשמים.

הארכיאולוג פיליפ סילביאן מאוניברסיטת Trinity Southwest שבאלבקרקי, ניו מקסיקו, שוחח על המחקר שלו בנושא בשבוע שעבר בכנס השנתי של בתי הספר האמריקאים למחקר המזרח. סילביה ביצע חפירות בחמישה אתרים גדולים בצד הירדני של נהר הירדן. לדבריו, הגבעה המזרחית המעגלית, שאורכה 40 קמ"ר, הייתה מישור פורה ומאוכלס במשך לפחות 2,500 שנים. אסון מסוים שאירע לפני 3,700 שנה הביאו לסיומה הפתאומי ולמחיקה של כ-40 עד 65 אלף אנשים שהתגוררו באזור באותו זמן…

https://travel.walla.co.il/item/2896183

האם סוף-סוף התגלתה העיר סדום בבקעת הירדן?

ממצאים שנחשפו לאחרונה בדרום ירדן, על ידי ארכיאולוגים אמריקאים שחופרים בתל אל-חמאם, עשויים להעיד על כך שהעיר הידועה לשמצה ככל הנראה לא נחרבה לחלוטין. "מצאנו מבנים עתיקים וחפצים החושפים עיר-מדינה ענקית מתקופת הברונזה", אומר ראש צוות החפירה. לוט בהלם

 

עמק הירדן מבט מהר נבו (ShutterStock)

אחת הערים המקראיות המפורסמות ביותר, סדום, מוזכרת בספר בראשית כזו שנחרבה לחלוטין בידי אלוהים בעקבות תרבות החטאים שרווחה בה ובעיר אחרת – עמורה. אנשי מקצוע חלוקים בדעתם עד היום האם מדובר היה בעיר של ממש או שמא באגדה, ואם אכן הייתה קיימת – איפה בדיוק שכנה, ומה הסיבה המדעית לכך שהעיר נמחקה ברגע אחד מעל פני האדמה.

אולם ממצאים שנחשפו לאחרונה בדרום ירדן על ידי ארכיאולוגים אמריקאים, אחרי עשור של חפירות, עשוים להעיד על כך שהעיר הידועה לשמצה ככל הנראה לא נחרבה לחלוטין.

סדום נחשבת ל"עיר אבודה", והיא אמורה להוות דוגמא ומופת לעיר בתקופת הברונזה (האלף השלישי לפנה"ס). הממצאים, אם אכן יאושרו כחלק מהעיר הקדומה, הם בעלי חשיבות עליונה לעולם הארכיאולוגיה. סדום אמורה להוות אוצר של ממש בכל הנוגע לידע הארכיאולוגי על האופן שבו נוצרו ותפקדו ערי מדינה בתקופה שבין 3,500 ל-1,540 לפני הספירה.

צוות בראשות פרופסור סטיב קולינס מאוניברסיטת דרום-מערב טריניטי בניו מקסיקו, חשף הריסות שאותן הוא מאמין שניתן לשייך לסדום, זאת אחרי עשר שנים של חפירות באזור תל אל-חמאם הנמצא בבקעת הירדן. "צוות החפירות חשף מכרה זהב של מבנים מונומנטליים עתיקים וחפצים החושפים עיר-מדינה ענקית מתקופת הברונזה ששלטה בכל אזור דרום בקעת הירדן, אפילו בתקופה שבה ערים רבות גדולות אחרות בארץ הקודש ננטשו או שכוחן נפגע באופן משמעותי", אמר קולינס. החפירה האחרונה הייתה העשירית שנעשתה במקום, וקולינס עובד באזור מאז שנת 2005.

"מעט מאוד היה ידוע על תקופת הברונזה באזור בדרום בקעת הירדן לפני שהחלנו בחפירות שם לפני עשר שנים", הוא מוסיף. "רוב המפות הארכיאולוגיות של האזור היו ריקות לגמרי, או כמעט לגמרי. מה שיש לנו כעת בידיים זו עיר-מדינה גדולה שלא הייתה מוכרת למדע כלל לפני שהפרויקט שלנו החל"

 

חפירה ארכיאולוגית תל אל-חמאם סדום עמק הירדן (מערכת וואלה! NEWS , צילום: Tall el-Hammam Excavation Project)

חפירה ארכיאולוגית תל אל-חמאם סדום עמק הירדן (מערכת וואלה! NEWS , צילום: Tall el-Hammam Excavation Project)

הממצאים מעידים: החיים בעיר הגיעו לסיום פתאומי

אך האם אכן מדובר בעיר החטאים המקראית? לאחר שערך השוואה של הממצאים שהתגלו בחפירה האחרונה לאלה שנמצאו בערים עתיקות סמוכות, קולינס בטוח שהוא מצא את המקום הנכון. "תל אל-חמאם נראה כמתאים לכל קריטריון של העיר סדום כפי שאלה מופיעים במקרא", הוא אומר. "התיאוריה, בהתבסס של הטקסטים המקראיים, היא שסדום היתה העיר הגדולה ביותר מבין מה שמכונה בתנ"ך 'ערי הכיכר' ששכנו ממזרח לנהר הירדן. לכן האמנו שמי שרוצה למצוא אותה – צריך לחפש את העיר הגדולה ביותר באזור שהייתה קיימת בתקופת הברונזה, בזמנם של אברהם ולוט". הוא מוסיף כי "לא הייתה שאלה בכלל שאזור תל אל-חמאם הוא המתאים לכך, שכן הוא גדול פי חמישה עד עשרה מכל אתר אחר באזור מאותה התקופה".

האתר שנחפר בנוי מעיר עילית ועיר תחתית. נחשף בו קיר בעובי של 5.2 מטר וגובה של 10 מטרים העשוי לבני בוץ. בין יתר הממצאים נמצאו שערים, אזור פולחן, מגדלים וכיכר מרכזית. אזור מסוים אף מוקף בסוללת מיגון ענקית. "ההקמה דרשה מיליוני לבנים ומספר גדול של עובדים", הוא אומר. "המבנה מיתמר מעל העיר התחתית, והוא נועד להגן על האליטות העשירות של העיר מאיומים חיצוניים".

הממצאים גם מעידים על כך שהחיים בעיר הגיעו לסיום פתאומי מתישהו בסביבות סוף תקופת הברונזה התיכונה. קולינס אמר כי הוא מקווה שמחקר נוסף והמשך החפירות יחשפו את המסתורין שאופף את העיר, אשר החיים בה נפסקו ברגע אחד.

 

חפירה ארכיאולוגית תל אל-חמאם סדום עמק הירדן (מערכת וואלה! NEWS , צילום: Tall el-Hammam Excavation Project)

 

 

השאר תגובה